Pobranie krwi
- Pobranie należy wykonać w godzinach porannych, na czczo.
- Należy powstrzymać się od posiłku około 12h przed wykonywanym badaniem.
- Rano należy wypić niecałą szklankę wody niegazowanej.
- W miarę możliwości pobranie krwi przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zaleci inaczej.
- Przed badaniem należy pozostawać w spoczynku około 10-15 minut (pozycja siedząca), nawet umiarkowany wysiłek fizyczny taki jak chodzenie, wejście po schodach może zmienić wartość wyników badania laboratoryjnego.
Badania po obciążeniu roztworem glukozy
- Badania po obciążeniu wykonywane są na podstawie skierowania od lekarza.
- Badanie trwa ponad 2h, a w trakcie dokonywane są trzy pobrania krwi.
- Na badanie należy zgłosić się na czczo, najpóźniej do godziny 8.
- Podczas badania nie można jeść, ani opuszczać centrum medycznego.
Badanie moczu
- Przed badaniem należy zaopatrzyć się w pojemnik jednorazowy (badanie ogólne moczu) lub sterylny (posiew moczu). Można go zakupić w aptece lub odebrać w punkcie pobrań.
- Przed pobraniem próbki moczu należy dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyć ręce oraz ujście cewki moczowej (u kobiet od przodu w kierunku odbytu, a u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka).
- Mocz na posiew i do badania ogólnego należy oddać po nocnym spoczynku z tzw. "środkowego strumienia"- najpierw należy oddać pierwszą niewielką ilość moczu do toalety, następnie do pojemnika na mocz, a końcową porcję moczu ponownie oddać do toalety.
- Pobrana próbka moczu do badania ogólnego powinna wynosić od 50 do 100 mililitrów, próbka na posiew może mieć kilka mililitrów.
- Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć i dostarczyć jak najszybciej do punktu pobrań. Jeśli nie ma możliwości by zrobić to od razu, należy umieścić naczynie w lodówce i przynieść do zbadania jak tylko będzie to możliwe (próbka moczu nie powinna znajdować się w lodówce dłużej niż 2h).
Cytologia
- Badanie cytologiczne należy wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia, najbardziej optymalny czas to pierwsza połowa cyklu.
- Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków i preparatów dopochwowych, tamponów ani nie wykonywać płukania pochwy.
- Na co najmniej 24h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
- Dobę przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, transwaginalnemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów i wymazów z kanału szyjki macicy.
- W przypadku występującego stanu zapalnego narządu rodnego, najpierw należy wyleczyć stan zapalny i dopiero zgłosić się na badanie.
Materiał do badania może pobrać położna, wówczas nie jest konieczne odbycie wizyty lekarskiej.
Na badanie należy się wcześniej zapisać, w tym celu proszę kontaktować się z rejestracją pod numerem 666-816-444 (ul. Komorska 49) ; 600-100-110 (ul. Solec 63B).
USG piersi
- Badanie należy wykonać między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.
- Jeśli wcześniej było wykonywane badanie USG i/lub mammografia należy przynieść wyniki na wizytę.
USG brzucha / USG układu moczowego
Dzień przed badaniem
- Należy stosować dietę łatwostrawną, wyłączając z jadłospisu surowe jarzyny, nasiona roślin strączkowych, owoce i pełnoziarniste pieczywo.
- Można przyjąć Espumisan 3x2 kapsułki w celu usunięcia powietrza z przewodu pokarmowego.
6 godzin przed badaniem
- Nie należy przyjmować pokarmów.
- Nie należy pić płynów innych niż woda niegazowana, a w szczególności wykluczyć kawę i mocną herbatę.
- Nie wolno palić tytoniu oraz żuć gumy.
2 godziny przed badaniem
- Należy wypić od 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie oddawać moczu. Podczas badania pęcherz powinien być średnio wypełniony, nie maksymalnie.