Labioplastyka to zabieg polegający na zmianie wielkości lub kształtu warg sromowych. Przerośnięte wargi sromowe najczęściej są wadą rozwojową uwarunkowaną genetycznie, ale deformacja może powstać na skutek porodów naturalnych oraz być związana z naturalnym procesem starzenia. U wielu kobiet ten defekt kosmetyczny wywołuje skrępowanie, obniża samoocenę, jak również bywa przyczyną dyskomfortu podczas codziennej aktywności fizycznej. Niektórym kobietom z przerostem warg sromowych towarzyszy także ból w trakcie stosunków płciowych.
Rozwiązaniem tego problemu jest zabieg labioplastyki, wykonywany laserem. Laser modeluje zewnętrzne intymne obszary ciała kobiety oraz zwiększa elastyczność tkanki przez stymulację produkcji kolagenu.
Zabieg labioplastyki wykonywany za pomocą lasera jest całkowicie bezpieczny dla pacjentki. Użycie nowoczesnego lasera MonaLisa Touch jest metodą mało inwazyjną i stanowi świetną alternatywę dla zabiegu chirurgicznego, ponieważ nie wymaga hospitalizacji i nie powoduje krwawienia. A dzięki procesowi koagulacji zmniejsza ryzyko pojawienia się blizn oraz redukuje obrzmienie obszaru zabiegowego. Po zabiegu wykonanym tą metodą pacjentka dochodzi do siebie znacznie szybciej niż po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym.
Wskazania do zabiegu
Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu labioplastyki są względy zdrowotne kobiety z nadmiernie przerośniętymi wargami sromowymi. Ich zbyt duży rozmiar, asymetria oraz deformacja może dawać przykre i bolesne dolegliwości jak np. otarcia od bielizny i spodni, które są potęgowane w trakcie aktywności ruchowej powodując tym samym znaczne ograniczenia ruchowe. Nawracającym problemem są również częste infekcje intymne. Wszystko to przekłada się na dyskomfort w życiu seksualnym.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu labioplastyki
Jest ich niewiele, jednak do bezwzględnych przeciwwskazań należą niektóre choroby ginekologiczne, zwłaszcza nowotworowe. Przeciwwskazaniem jest również czas ciąży. Labioplastyki nie można wykonywać w trakcie miesiączki – ta zasada dotyczy wszelkiego rodzaju zabiegów ginekologicznych. Datę zabiegu najlepiej zaplanować na tuż po zakończeniu krwawienia miesięcznego.
Jak przygotować się do zabiegu labioplastyki?
Podstawą zadowolenia pacjentki jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu ginekologicznego, omówienie przebiegu zabiegu z lekarzem ginekologiem, wskazanie pożądanych efektów na dokumentacji fotograficznej, a następnie wyznaczenie planu leczenia. W badaniu ginekologicznym lekarz powinien wykluczyć obecność stanów zapalnych pochwy. Konieczne jest wykonanie depilacji na 2-3 dni przed zabiegiem. Nie jest konieczne bycie na czczo przed zabiegiem.
Ze względów estetycznych na zabieg rekonstrukcji korekcyjnej waginy decydują się kobiety zarówno bardzo młode jak i dojrzałe, których niezadowalający wygląd warg sromowych jest wynikiem predyspozycji genetycznych lub trudnego porodu. Każda kobieta powinna czuć się komfortowo we własnym ciele oraz w aspekcie życia seksualnego, a zabieg labioplastyki jest szansą na przywrócenie lub zyskanie satysfakcjonującego życia intymnego bez kompleksów.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg jest dla pacjentki całkowicie bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, w pozycji ginekologicznej z użyciem specjalistycznej końcówki lasera.
Po jego zakończeniu lekarz zakłada rozpuszczalne szwy. Tydzień po korekcji zalecany jest oszczędzający tryb życia oraz zachowanie abstynencji seksualnej. W czasie rekonwalescencji w razie potrzeby można przyjmować leki przeciwbólowe (3-10 dni). Po około 7-10 dniach wskazana jest wizyta kontrolna u lekarza wykonującego zabieg.
Zachęcamy do kontaktu i zapisania się na konsultację, na której lekarz odpowie na wszystkie dodatkowe pytania!