Ocena obecności raka jajnika
HE4 – nowy marker raka jajnika
W Polsce nowotwory jajnika rozpoznają się u prawie 3300 kobiet rocznie, co kwalifikuje to schorzenie do jednego z najczęściej rejestrowanych nowotworów złośliwych.
GUZ PRZYDATKÓW TO NIE WYROK!
SPOŚRÓD 4 000 000 KOBIET Z WYKRYTYM GUZEM PRZYDATKÓW TYLKO U 1,25% GUZ OKAZUJE SIĘ ZŁOŚLIWY; 7,5% JEST OPEROWANYCH
NOWE ROZWIĄZANIE W DIAGNOSTYCE RAKA JAJNIKA
Ocena ryzyka obecności raka jajnika – algorytm ROMA.
ROMA (ang. Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) jest algorytmem służącym do szacowania prawdopodobieństwa, że wykryty guz przydatków jest złośliwym, nabłonkowym nowotworem jajnika.
Ocena ryzyka obecności raka jajnika ROMA w SAN-CREDO-MED przy współpracy z laboratorium DIAGNOSTYKA to kompleksowe badanie, obejmujące:
- Oznaczenia stężenia Ca125;
- Oznaczenia stężenia HE4;
- Statystycznie szacowaną ocenę ryzyka zachorowania na złośliwego raka jajnika.
Wynik badania pokazuje wyrażone w procentach, prawdopodobieństwo, że u badanej osoby rozwija się złośliwy nowotwór jajnika.
Bardzo wysoka wartość diagnostyczna algorytmu ROMA potwierdzona została w dziewięciu publikacjach naukowych (stan: IV kw. 2011). Ostatnia, amerykańska (VIII 2011) wykazała, że ROMA osiąga:
- Czułość – 92,3%;
- Swoistość – 76%;
- Predykcyjna wartość wyniku ujemnego – 97,4%.
UWAGA: Tylko lekarz może dokonać prawidłowej interpretacji wyników badań laboratoryjnych! Algorytm ROMA musi być uzupełniony wykonaniem badania USG.
PRZECIWWSKAZANIA
Wskaźnik ROMA nie może być wykorzystywany u pacjentek:
- uprzednio leczonych na nowotwór;
- w trakcie chemioterapii;
- poniżej 18. roku życia.
HE4 – NOWY MARKER RAKA JAJNIKA
HE4 to nowe badanie laboratoryjne, służące do:
Wykrywania nabłonkowego raka jajnika;
Badania jego rozwoju;
Monitorowania ewentualnych nawrotów.
Wyniki oznaczeń HE4 cechuje najwyższa czułość diagnostyczna w odniesieniu do wczesnych (I/II) jak i późnych (III) stadiów zaawansowania raka jajnika.
Czułość diagnostyczna dla wczesnych stadiów zaawansowania kształtuje się w granicach 62,4 – 82,7%, natomiast w późnych od 74,6 – 92,5%. HE4 cechuje się także wyższą swoistością niż standardowy marker nowotworowy Ca125.
U ponad połowy kobiet monitorowanych w kierunku raka jajnika, u których Ca125 pozostawało w granicach wartości prawidłowych lub zmiany jego stężenia były nieznaczne, wprowadzenie dodatkowego badania – HE4 – pozwoliło na poprawienie czułości diagnostycznej markerów laboratoryjnych.
UWAGA
- Wyniki oznaczeń HE4, podobnie jak innych markerów, powinny być rozpatrywane łącznie z aktualnym stanem klinicznym oraz innymi wynikami badań laboratoryjnych i obrazowych.
- U pacjentek z potwierdzonym rakiem jajnika uzyskane wyniki HE4 mogą mieścić się w zakresie wartości prawidłowych.
- Niektóre histologiczne rodzaje nowotworów jajnika rzadko wykazują ekspresję HE4, np. nowotwory śluzowe i zarodkowe.
UWAGA: Tylko lekarz może dokonać prawidłowej interpretacji wyników badań laboratoryjnych!
W ostatnich latach liczba zgonów z powodu raka jajnika przekracza 2500 co stawia je na 4. miejscu według częstości zgonów z powodu nowotworów.
Dotychczas, najwyższą wartość diagnostyczną stanowi połączenie badania lekarskiego z oznaczeniem stężenia Ca125 oraz z metodami obrazowania (USG).
Badania przesiewowe (Ca125, USG) pozwalają na wykrycie raka jajnika we wcześniejszych stadiach, co znacznie poprawia rokowania dla pacjentki. Statystyki wykazują, że tylko 30% wszystkich raków jajnika diagnozuje się na tym etapie (stadium I/II).
Ograniczeniem badań przesiewowych jest ich niewystarczająca czułość. Jej poprawę uzyskuje się wykorzystując test ROMA z pomiarem stężenia HE4 i Ca125.
Uwaga: Powyższe informacje mają wyłącznie charakter poglądowy oraz edukacyjny i nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji dotyczących podjęcia lub niepodjęcia leczenia lub innych procedur medycznych. Interpretacji wyników badań powinien dokonać lekarz.
Informacja została opracowana w oparciu o materiały udostępnione przez firmę „Diagnostyka. Laboratoria medyczne”.