Tarczyca to niezwykle ważny gruczoł, który znajduje się w szyi, na przedniej części tchawicy. Jego funkcją jest produkcja hormonów kontrolujących metabolizm. Choroby tarczycy są niestety dość powszechne, a ich objawy są często niespecyficzne, co utrudnia diagnozowanie. Przyczyn chorób tarczycy dopatrywać się można w czynnikach genetycznych, ale szansę ich pojawienia się zwiększa również niewłaściwa dieta.
W przypadku występowania takich objawów, jak szybka utrata masy ciała, lub jej przyrost albo poczucie ciągłego zmęczenia, należy zgłosić się na badanie USG tarczycy. Mieszkańcy Warszawy mogą wykonać je w Centrum Medycznym SAN-CREDO-MED (na Pradze lub na Solcu). Pomoże ono w zdiagnozowaniu ewentualnych chorób tarczycy.
Choroby tarczycy i ich leczenie
Choroba Gravesa-Basedowa – choroba autoimmunologiczna, powodująca nadczynność tarczycy i przyspieszenie metabolizmu. Może prowadzić do utraty wagi, rozregulowania cyklu miesiączkowego, osłabienia mięśni, drżenia rąk i duszności. W leczeniu wykorzystuje się m.in. jod promieniotwórczy.
Choroba Hashimoto – choroba autoimmunologiczna, powodująca niedoczynność tarczycy i spowolnienie metabolizmu. Może prowadzić do przyrostu masy ciała, poczucia ciągłego zmęczenia, bólu stawów i mięśni. Leczenie polega najczęściej na stosowaniu leków hormonalnych.
Wole guzowate nietoksyczne – choroba polegająca na pojawieniu się guzków w tarczycy, mogących nie tylko pogrubiać szyję, ale powodować nawet trudności z oddychaniem i przełykaniem. Jednocześnie pojawiają się objawy charakterystyczne dla nadczynności tarczycy. W leczeniu wykorzystuje się metody zachowawcze i zabiegowe.
Nowotwór tarczycy – pod względem objawów choroba przypomina opisane wyżej wole guzowate. Jeżeli jednak zmiany mają charakter złośliwy, konieczne może okazać się operacyjne usunięcie tarczycy i późniejsze stałe przyjmowanie leków hormonalnych.