USG ciąży to najczęściej wykonywane badanie prenatalne. Pozwala ono na obrazowanie narządów wewnętrznych dziecka w czasie rzeczywistym, na ocenę jego rozwoju oraz na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, z zespołem Downa włącznie.
Co niezwykle istotne, badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezinwazyjne. Nie wywołuje żadnych szkodliwych skutków dla matki ani dla płodu. Nie mamy tu do czynienia z żadnym promieniowaniem ani żadną fizyczną interwencją, nie ma również potrzeby stosowania leków ani środków znieczulających, USG jest też bowiem całkowicie bezbolesne.
Trzy obowiązkowe badania USG ciąży
USG ciąży, na które mieszkanki Warszawy zapraszamy do naszych przychodni na Pradze i na Solcu, może być wykonywane w dowolnym momencie trwania ciąży. Ale w trzech okresach przeprowadza się je obowiązkowo. Na tzw. USG genetyczne należy zgłosić się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży. Umożliwia ono dokładne określenie wieku ciążowego, zdiagnozowanie ewentualnej ciąży mnogiej oraz sprawdzenie anatomii dziecka.
Drugie obowiązkowe badanie ultrasonograficzne, nazywane USG połówkowym, wykonuje się między 18. a 22. tygodniem. W jego trakcie lekarz przeprowadza szczegółową ocenę narządów pod kątem występowania wad wrodzonych. Szacuje też masę dziecka i jest w stanie określić jego płeć. Stwierdzi również poziom ryzyka dotyczący porodu przedwczesnego.
Trzecie obowiązkowe badanie, czyli USG końcowe, przeprowadzane jest pomiędzy 32. a 36. tygodniem ciąży. Ma ono na celu ostateczną ocenę rozwoju płodu oraz sprawdzenie, czy jest on gotowy do porodu. I czy na poród gotowa jest szyjka macicy.
Warto pamiętać, że choć USG to podstawowa i niezwykle użyteczna forma badania prenatalnego, istnieją również inne, dodatkowe sposoby na monitorowanie rozwoju dziecka. Takie jak test PAPP-A, NIFTY albo VERACITY.