Trądzik to dolegliwość, która kojarzy się z okresem dojrzewania. Pojawia się, w różnym natężeniu, u większości nastolatków, ale zwykle ustępuje samoistnie. Niestety trądzik sprawić może wiele problemów również osobom dorosłym, a co więcej – zdarza się to coraz częściej. Na dodatek trądzik dorosłych miewa poważniejsze konsekwencje niż ten występujący przejściowo u nastolatków.
Przyczyny i objawy trądziku dorosłych
Na pojawienie się tej choroby skórnej wpływ mają uwarunkowania genetyczne, powodujące nadprodukcję sebum i niewłaściwe rogowacenie naskórka. Istnieją jednak również inne czynniki ryzyka, przede wszystkim:
niezdrowa dieta,
ciągły stres i przemęczenie,
zanieczyszczenie powietrza,
niewłaściwy sposób mycia i pielęgnacji skóry.
Objawami trądziku dorosłych są zaskórniki, powstające w wyniku zaczopowania się porów skóry. Zaskórniki mogą być:
- otwarte – nazywane wągrami, mające czarne zabarwienie,
- zamknięte – o białym zabarwieniu, wyczuwalne jako nierówności na skórze.
Ze względu na aktywność bakterii zaskórniki ulegać mogą zakażeniom, wówczas tworzą się duże wykwity o postaci grudek, które często pozostawiają po sobie blizny.
Leczenie trądziku dorosłych
Trądzik dorosłych jest dolegliwością o charakterze przewlekłym, a jego wyleczenie zająć może lata. Jeżeli jednak do
poradni dermatologicznej zgłosimy się, gdy pojawią się dopiero pierwsze zaskórniki o łagodnym charakterze, leczenie trądziku potrwa znacznie krócej i pozwoli na uniknięcie szpecących śladów (mieszkańców Pragi Północ i Pragi Południe zapraszamy do naszego centrum medycznego).
W leczeniu stosuje się kremy i preparaty o działaniu miejscowym (przeciwzapalnym, przeciwłojotokowym i przeciwbakteryjnym), a w poważniejszych przypadkach również antybiotyki oraz retinoidy. Ale same leki to za mało. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry, a przede wszystkim unikanie kosmetyków z detergentami i alkoholem. I na koniec jeszcze właściwa dieta, czyli wykreślenie ze swojego jadłospisu nabiału, słodyczy i żywności przetworzonej.