Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, charakteryzującą się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Wyróżnia się dwa główne rodzaje tej choroby. W przypadku cukrzycy typu 1, pojawiającej się nagle i zwykle u bardzo młodych pacjentów, dochodzi do całkowitego braku wydzielania insuliny, niezbędnej w procesach metabolicznych. Podłożem jest reakcja autoimmunologiczna. Cukrzyca typu 2 objawia się natomiast przede wszystkim insulinoodpornością. Skłonność do jej wystąpienia może być genetyczna, decydującą rolę odgrywają jednak czynniki środowiskowe – przede wszystkim zła dieta oraz brak aktywności fizycznej prowadzące do otyłości.
Badania laboratoryjne służące do wykrycia i monitorowania cukrzycy
Poniżej znajdują się krótkie opisy podstawowych badań, które pozwalają na ujawnienie cukrzycy. Punkt pobrań do
badań laboratoryjnych zlokalizowany dogodnie dla mieszkańców Pragi Północ i Pragi Południe mieści się w naszym warszawskim Centrum Medycznym.
Badanie poziomu cukru we krwi na czczo – podstawowe badanie zarówno diagnozujące cukrzycę, jak i monitorujące jej leczenie. Krew pobiera się około 10 godzin od ostatniego posiłku.
Badanie hemoglobiny glikowanej – polegające na pomiarze stężenia hemoglobiny występującej w połączeniu z glukozą, również wykonywane w celu diagnozy oraz monitorowania cukrzycy. Dodatkowo pozwala na ocenę ryzyka rozwoju powikłań.
Badanie moczu ze wskaźnikami glukozy i ketonów – pozwala nie tylko na ujawnienie cukrzycy, ale również na ocenę stanu układu moczowego oraz funkcjonowania nerek i innych narządów.
Badanie OGTT, nazywane również krzywą cukrową albo glikemiczną – jest to doustny test obciążenia glukozą polegający na pomiarze poziomu cukru najpierw na czczo, a następnie po spożyciu roztworu glukozy (po 60 i po 120 minutach). Jest to standardowe badanie profilaktyczne pod kątem cukrzycy ciążowej.