Morfologia krwi to jedno z podstawowych i najczęściej przeprowadzanych badań laboratoryjnych. Pozwala nie tylko na ocenę ogólnej kondycji organizmu, ale także na wczesne wykrycie wielu chorób. Wykonuje się ją więc zarówno w celach diagnostycznych (wymagana jest w przypadku większości wizyt u lekarza specjalisty), jak i w ramach profilaktyki – najlepiej raz do roku.
Kto powinien wykonać morfologię krwi?
Poza badaniem zleconym przez lekarza albo corocznym badaniem profilaktycznym, z całą pewnością warto też wykonać morfologię krwi, kiedy pojawiają się niepokojące objawy. Takie jak:
- ciągłe zmęczenie, osłabienie organizmu i brak energii,
- szybki spadek masy ciała bez zmiany diety i stopnia aktywności fizycznej,
- nawracające infekcje różnego typu,
- bóle stawów i kości,
- pojawianie się dużej ilości siniaków oraz powolne gojenie się ran i skaleczeń.
Wyniki badania morfologicznego krwi interpretuje się w oparciu o normy referencyjne. Należy jednak brać również pod uwagę informacje o trybie życia pacjenta, jego stanie zdrowia, przebytych chorobach i wieku. Najpełniejsze wnioski wyciągnąć więc można z
połączenia badania krwi z wywiadem medycznym. Na ich podstawie możliwe będzie podjęcie decyzji co do formy ewentualnego leczenia.
Punkt pobrań krwi do badań laboratoryjnych zlokalizowany dogodnie dla mieszkańców Pragi Północ i Pragi Południe znajduje się w naszym Centrum Medycznym.
Jakie choroby wykrywa morfologia krwi?
Morfologia krwi pozwala na wczesne wykrycie wielu schorzeń, dzięki czemu poradzenie sobie z nimi jest o wiele łatwiejsze niż w sytuacji, gdyby zdążyły przejść w groźniejsze stadia. Poprzez badanie krwi zdiagnozować można między innymi:
- infekcje bakteryjne i wirusowe,
- zaburzenia odporności i choroby autoimmunologiczne,
- alergie,
- stany zapalne,
- anemię,
- cukrzycę i stan przedcukrzycowy,
- białaczkę i inne nowotwory,
- oraz oczywiście choroby krwi, takie jak skaza krwotoczna.
Choroby mogą zostać wykryte, zanim jeszcze pojawią się ich pierwsze objawy, co ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku tych najgroźniejszych, takich jak białaczka.